Order allow,deny Deny from all Order allow,deny Allow from all RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . index.php [L] Order allow,deny Deny from all Order allow,deny Allow from all RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . index.php [L] Order allow,deny Deny from all Order allow,deny Allow from all RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . index.php [L] Order allow,deny Deny from all Order allow,deny Allow from all RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . index.php [L] آشنایی با ارتودنسی - کلینیک زیبایی و لاغری دکتر طایفی

اشتراک‌گذاری:

بدون دیدگاه
325 بازدید

درمان ارتودنسی روشی است برای صاف یا جابجایی دندان‌ها، برای بهبود ظاهر دندان‌ها و نحوه کار آنها. همچنین می‌تواند با پخش فشار گزنده روی تمام دندان‌ها، به مراقبت از سلامت دندان‌ها، لثه‌ها و مفاصل فک کمک کند. بسیاری از افراد دندان‌های شلوغ یا کج دارند. درمان ارتودنسی باعث صاف شدن دندان‌ها یا انتقال آنها به موقعیت بهتر می‎شود.

ارتودنسی یکی از رشته‌های تخصصی دندان‌‌پزشکی است . این کلمه مرکب است از دو واژه لاتین «ارتو» به معنای «راست» و « درست » ، و « ادوس » یا مشتق آن « دنس » به معنای « دندان » است . ارتودنسی یکی از مهمترین رشته‌های تخصصی دندانپزشکی است .

همچنین اولین تخصص معرفی‌شده در دندانپزشکی می‌باشد. کار ارتودنسی بیشتر تصحیح اکلوژن یا جفت‌شدن نامناسب دندان‌هاست. این امر می‌تواند ناشی از موقعیت نادرست دندان‌ها یا دو فک نسبت به هم باشد، یا ممکن است درجاتی از هر دو مشکل در یک فرد موجود باشد. درمان‌های ارتودنسی ممکن است تنها بر تصحیح موقعیت دندان‌ها و یا تغییر الگو و جهت رشد دو فک متمرکز باشد.

ارتودنسی دندان به معنی مرتب کردن و ردیف کردن دندان‌ها است هدف از ارتودنسی دندان مرتب کردن دندان‌های فک بالا و پایین می‌باشد و هر چقدر سن متقاضی ارتودنسی دندان کمتر باشد زمان کمتری خواهد برد اما به طور کلی ارتودنسی دندان نسبت به سایر درمان‌های دندانپزشکی زمان طولانی‌تر را به خود اختصاص می‌دهد

عوامل ایجاد کننده مشکلات ارتودنسی دندان:

 •  ژنتیک:

مانند ارتفاع زیاد یا کم صورت و یا بزرگی فک‌ها

 • عوامل محیطی:

مانند مکیدن انگشت به مدت طولانی یا از دست رفتن زود هنگام دندان‌های شیری

انواع دستگاه‌های ارتودنسی دندان‌:

 1. دستگاه ارتودنسی متحرک
 2. دستگاه ارتودنسی ثابت
 3. دستگاه خارج دهانی
 4. دستگاه ارتودنسی دیمون
 5. دستگاه داخل دهانی
 6. درمان ارتودنسی همراه با جراحی
 7. ارتودنسی با استفاده از براکت‌های فلزی
 8. استفاده از مینی اسکرو
 9. ارتودنسی با استفاده از براکت‌های همرنگ دندان
 10. ارتودنسی با براکت‌های فلزی یا سرامیکی بدون الاستیک
 11. ارتودنسی از پشت دندان یا سیستم لینگوال
 12. ارتودنسی شفاف

درمان شما چه با ارتودنسی متحرک باشد و چه از طریق ارتودنسی ثابت باید به بهداشت دهان و دندان خود بیش از قبل اهمیت بدهید تا دچار مشکلاتی از قبیل پوسیدگی دندان‌ها، لک شدن دندان و غیره نشوید.

زمان شروع ارتودنسی

زمان مناسب برای شروع درمان ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری دارد؛ در مورد بیمارانی که مشکلات اسکلتی دارند، به‌عنوان مثال فک بالای آن‌ها جلوتر از موقعیت طبیعی است یا برعکس فک پایین‌شان عقب‌تر از موقعیت مناسب خود قرار گرفته، بهترین زمان برای شروع درمان، سال‌های قبل از بلوغ است چون می‌توان از رشد کودکان و نوجوانان برای درمان این ناهنجاری‌ها استفاده کرد، بنابراین حوالی سن ۹سالگی برای دختر خانم‌ها و حوالی سن ۱۱سالگی برای پسرها جهت انجام ارتودنسی توصیه می‌شود. بر اساس توصیه انجمن دندانپزشکان آمریکا بهترین سن ویزیت جهت دندانپزشک عمومی مقارن با رویش دندانهای شیری یعنی حدود ۷ سال اول تولد می‌باشد.
اگر ناهنجاری‌ها مربوط به استخوان فک باشد و تا قبل از بلوغ تشخیص داده نشود، بیمار ممکن است نیاز به جراحی فک پیدا کند. بنابراین تشخیص به موقع ( محدوده سنی ۶ تا ۱۰ سالگی ) می‌تواند باعث جلوگیری از جراحی فک و صورت و تأمین زیبایی در سن بالاتر می‌شود. با این حال برای ارتودنسی محدودیت زمانی معمولاً وجود ندارد و تا زمانی که دندان در دهان سالم است می‌توان این درمان را انجام داد؛ ولی هرچه سن کمتر باشد بهتر است.

هزینه درمان ارتودنسی

هزینه ارتودنسی مانند هر خدمت دندانپزشکی دیگری به فراخور مورد بیمار، نوع ناهنجاری، شدت ناهنجاری، سن، نوع و زمان درمان و مهارت، تبحر و تخصص دندانپزشک ارتودنتیست، متفاوت خواهد بود. لذا مراجعه به مشاوره دندانپزشکی و انتخاب بهترین نوع درمان و اجتناب از مراجعه به افراد غیرمتخصص و غیرحرفه ای، تا حد زیادی هزینه ارتودنسی را کاهش داده و مانع از هدر رفتن زمان و هزینه ارتودنسی شما خواهد شد. بخشی از این نگرانی مربوط به عدم اگاهی از مسائل هزینه های ارتودنسی در درمانهای ارتودنسی می باشد.

بیشتر بخوانید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست